Пишат ги повечето "constant curve" ,а после се оказва друго. Трябва и марката и годината на производство да съвпадат изглежда за да е сигурно.
Ники, това не е точно така, да не кажа хич
Ще ти напиша няколко факта, които съм научил през дългия си сърфистски стаж:
1. Има капризни за мачти платна. За тях много трудно можеш да намериш подходяща мачта, включително от същия производител, от същата година.
2. Една и съща мачта произведена от същата фабрика, но друга партида се държи по различен начин.
3. През различните години, мачтите биват променяни откъм състав, технологии, дебелина на стената... Съотвтно се държат различно.
4. Не е задължително мачтата да е по-нова за да е с по-добри характеристики. По-важно е в кой завод е произведена и технологията ѝ
5. Ако мачтата е употребявана, най-важното е колко време е стояла ригната и колко време е била на слънце. Съхранението ѝ също.
В общи линии за да извадиш максисмума от платното, трябва да подбереш мачтата. Това обаче е само по силите на професионалните "играчи". В твоя случай е важно мачтата да бъде с форма предписана от производителя на платното (hard, soft, constant), другото е просто късмет.
В най-лошия случай платното ще работи зле, но няма да имаш други проблеми с ползването. Почти толкова зле може да работи перфектен комплект и при лошо ригване!
След този роман, да ти отговоря и на въпроса
Когато ползваш по-мека мачта, платното започва да се "чупи" малко над гика при опит да удържиш по-силен порив или при опит за помпа. Съответно не излиза само излишния вятър, а и част от полезния и платното губи ефективност. Този ефект би усетил най-вече при големите квадратури.
Успех и дано съм ти бил полезен