01.06.2024 06:18
Новини: Sunny eXtreme е официалният вносител за България на уиндсърф и уинг оборудване на фирмите: LoftSails, Exocet, F2 Windsurfing, Lorch, GUL, Ascan, Unifiber, Zeeko, HB, Reptile, MFC, Goya и Quatro. Продуктите може да видите в нашият Online магазин.

Windyweek - точни прогнози за вятъра Anemometers - Sunny eXtreme windsurf lessons

Уиндсърф, кайт, сноуборд, екстремни спортове

Страници: 1   Най-долу
Печат
Автор Тема: Моля помогнете!  (Прочетена 4608 пъти)
ТАШУНКО
Повей

Публикации: 4


« -: 04.03.2006 13:27 »

Здравейте,
Страхотен форум сте направили!!
Моля за помощ, тъй като се озовах пред голяма дилема!!
Искам да си купя нова дъска и много се затрудних в избора! По принцип съм ориентиран по скоро към slalom style и търся нещо подходящо за условията в Турция! Колебая се между 115 и 126 литра (не искам да цитирам марка)! Клоня към 126, тъй като става и за по слаби ветрове (мъката на българското Черноморие Sad ), но дали няма да е малко голяма за Турция? Тежа около 75 кг., платна от 4.7 до 7.5 м2. Моля помогнете!! Мерси предварително!
Online
Юли
Администратор
******
Публикации: 5485


The idea is to die young as late as possible


« Отговор #1 -: 04.03.2006 14:57 »

Здравей ТАШУНКО и добре дошъл във форума!
В Турция има две основни места за каране. Едното е напълно гладко (само навътре става чоп) а другото е с относително малки вълни - до към 1.5м при силен вятър. И на двете места като компромис можеш да караш с 120л-130л, естествено по-добре е с по-малка, но ако ще караш и на Черно море..
Съвета ми е да си вземеш 126л а по-нататък да си вземеш една по-малка от 115л, така ще имаш дъска и за слабо и за силно време.
Online

Аз съм легенда :D

Sails: LoftSails PureLip 4.5, PureLip 5.4
Boards: Exocet U-Surf 76, Goya Proton 96
Kites: DaSilva Vibe 3.0, HB Legion 5.0, 6.0, 7.0, 9.0, 11.0
Wing: Quarto 105L, LoftSails 4.0, 5.0, 6.0
ТАШУНКО
Повей

Публикации: 4


« Отговор #2 -: 04.03.2006 16:27 »

Мерси Юли,
Горе-долу ми е ясно за ситуацията в Турция, въпреки че не съм ходил. Доста са ми разказвали и мисля да си взема дъска главно за там! В БГ кара само по язовирите и рядко на морето! Мислиш ли че разликата м/у 115 и 126 е толкова значителна!  Просто гледам да мина с една дъска, без да се набутвам за втора Wink  И аз мисля, че 126 е по-добрия вариант, но да не бедствам и Егейско море?!
Online
raika_zaika
Полъх
*
Публикации: 66



WWW
« Отговор #3 -: 04.03.2006 19:14 »

От къде го измисли този ник?
Online
raika_zaika
Полъх
*
Публикации: 66



WWW
« Отговор #4 -: 04.03.2006 19:17 »

Малката дъска за турция е определено по-добрия вариант, но има значение и колко кг си?
Online
ТАШУНКО
Повей

Публикации: 4


« Отговор #5 -: 04.03.2006 19:56 »

Ташунко - дълга история (но не е това което си мислите Wink )!
Относно килограмите = 75. Мисля, че го споменах в първото съобщение.
Майтапа на страна, проблема ми е сериозен! Мисля да инвестирам в нещо по-скъпо, и имам право на само един изстрел Sad  поне за сега! Моля помогнете!!!!
Online
Юли
Администратор
******
Публикации: 5485


The idea is to die young as late as possible


« Отговор #6 -: 05.03.2006 03:15 »

Цитат на: "raika_zaika"
От къде го измисли този ник?
Така е който не е чел за Винету Very Happy

ТАШУНКО ако ще е само за Турция, спокойно можеш да вземеш дъска около 100 - 115, ще ти е достатъчно голяма за слабия вятър (за 7м2) и добра за по-силен вятър и платно към 5.5м2. Ако до сега си карал по-голяма дъска и 115 и 126 ще ти се сторят като "живи", в началото е трудно, но след 2-3 карания ще и свикнеш и ще усетиш колко е по-леко.

Бедстването на гладкото идва или от много малка дъска и слаб вятър или от много силен вятър. Ако повредиш нещо с каквато и дъска да си все ще е мъка. На Wave Spot-а и без това си трябва малка дъска а и няма къде да те отвее. И за двете карания ти трябва малко опит и другарчета които да те наглеждат поне в началото.

И така, ако искаш една дъска гледай да вземеш най-малката която да те държи над водата при безветрие. С нея ще можеш да караш и по язовирите, но на морето едва ли.
Online

Аз съм легенда :D

Sails: LoftSails PureLip 4.5, PureLip 5.4
Boards: Exocet U-Surf 76, Goya Proton 96
Kites: DaSilva Vibe 3.0, HB Legion 5.0, 6.0, 7.0, 9.0, 11.0
Wing: Quarto 105L, LoftSails 4.0, 5.0, 6.0
Ivo
Вятърничав
***
Публикации: 296



« Отговор #7 -: 05.03.2006 22:49 »

Понеже не се чувствам спец, ще ти дам няколко цитата (и интерпретации че е доста дълъг) от теста на дъски широки 70 см 115-135 литра на Boards - английското уиндсърф списание:

"Определящи фактори са уменията, килограмите и за какъв тип каране ще служи борда. 70см-вата дъска предлага най-добрия компромис между стабилност, когато не се глисира и контрол при глисиране. Тя е перфектна за човек със средно тегло (70-85кг) и основни умения. По-широка дъска = по-голяма стабилност, повече "прощаваща грешките", но по-малко контролируема. За напреднали сърфисти със средно тегло този тип дъски са перфектни за глисиране с платна 7-9 кв.м. при по слаб вятър (9-14 възела). Голяма грешка е да се смята, че тези дъски са идеални за концепцията "една дъска, която да върши работа при почти всякакви условия" (one-board-all-round) за човек със средно тегло и умения да глисира в налъмите и в трапеца. В този случай по-добрият избор са дъските с подобна форма, но широки 58-62 см (съответно 95-115литра), освен ако не сте от "тежката категория"(85-100кг). Тези дъски са за сърфисти с основни умения, които искат да напреднат; като дъска за "първи стъпки" за леки сърфисти; и като единствена (универсална) дъска за по-тежките."

С две думи при твоте килограми и ако можеш да глисираш в налъмите и трапеца - вземи по-малката дъска. Ако не е така послушай Юли:
Цитат на: "Юли"
Съвета ми е да си вземеш 126л а по-нататък да си вземеш една по-малка от 115л, така ще имаш дъска и за слабо и за силно време.
Online
ТАШУНКО
Повей

Публикации: 4


« Отговор #8 -: 06.03.2006 15:04 »

Мерси Иво,
Вече поръчах новата дъска и без да искам съм налучкал ( чак сега видях съобщението ти)! Wink  -  117 л. /64 широка/255 дължина !! Дано да ми върши работа Cool С нетърпение чакам да се постопли, за да я пробвам!!
Мерси, че помогнахте!!
Online
Anonymous
Гост
« Отговор #9 -: 06.03.2006 15:34 »

Цитат на: "ТАШУНКО"
Мерси Иво,
Вече поръчах новата дъска и без да искам съм налучкал ( чак сега видях съобщението ти)! Wink  -  117 л. /64 широка/255 дължина !! Дано да ми върши работа Cool С нетърпение чакам да се постопли, за да я пробвам!!
Мерси, че помогнахте!!


Добър избор - 117л при дължина 255см говори за бързичка дъска от слаломен тип! Приятно каране колега! hip
Online
Страници: 1   Най-горе
Печат
Отиди в: