И така, GFS модела ("дългосрочната"/"безплатната прогноза") отново ще бъде обновен от NOAA. Датата за влизане на новите промени в сила е 11 Май 2016-та. Промените включват:
Подобрена асимилация на данни Считан от мнозина за слабо звено на GFS, най-накрая асимилацията на данни (пряко отговорна за генериране на първоначалното състояние на атмосферата) ще разчита на най-съвременен алгоритъм. Отварям скоба, ако на някой му се чете
Досега се използваше 3D EnVar (технология от 80-те и 90-те), преминава се на 4D Hybrid EnVar - технология, ползвана и от другите глобални модели (CMC, UKMO, ECMWF) с доказани предимства. Накратко - вместо да се взима snapshot на атмосферата в дадено време T0, наблюденията/асимилираните данни се снемат в продължение на часове (затова и 4D), калибрират се и чак тогава стартира модела, който реално "изпича" прогнозата.
Освен подобрена асимилация на данни, ще се асимилират и нови пакети от данни - предимно сателитни, в тях влизат и нови данни за вятър.
Подобрени са и алгоритмите, отговорни за снемане на авиационни данни.
Различни вътрешни подобрения за модела - Подобрена логика при изчисляване на облачност и посока на вятъра.
- Подобрена логика при наличие на тропически бури.
- други.
Почасова разбивка на прогнозата за първите 5 дена Знаете, че прогнозата на GFS-a досега беше само през 3 часа (примерно 0ч, 3ч, 6ч и т.н.), с новото обновление, данните ще са налични за всеки час за първите 5 дена.
Какво означават тези промени? Освен, че очакваме да видим подобрена дългосрочна прогноза, очакваме и подобрени краткосрочни, тъй като те пряко се захранват от GFS модела. Това важи за всички популярни сайтове за прогнози.
Конкретно, Windyweek (
http://www.windyweek.com) ще започне да ползва новите данни за своите краткосрочни и дългосрочни прогнози от момента, в който станат достъпни.