Този въпрос не е толкова прост, колкото изглежда на пръв поглед.
Като цяло е вярно че дъските за фриистайл са по-меки от тези за фриирайд, но не всички дъски за фриистайл са меки и съвсем не всички дъски за фриирайд са твърди. В първия случай, например в дисциплината Big Jump дъските съвсем не са меки, защото няма да се държат добре нито при засилката и още по-малко при приземяването. Във втория случай при фриирайда, много твърдата дъска би възпрепятствала лесното излизане на носа на дъската над мекия сняг и по този начин те "заравя" и не можеш да изплуваш. Същото би трябвало да важи и за ските.
Освен това трябва да се знае, че много дъски и най-вече специализираните се правят с различна твърдост в различните части на един сноуборд. Например по-мека предна част, за да изплува по-лесно в дълбок сняг, по твърд отсег между автоматите, за да държи на лед и писта, по-еластична задна част, за повече отскок и оли и по-стабилно приземяване. Всичко това е съобразено и с формите и с размерите на дъската естествено.
Най-твърдите дъски (и симетрични и не, и за меки и за твърди автомати) се правят за писта, карвиране, бордъркрос и всякакви race дисциплини.
Всички спортове на дъска изискват карачът внимателно да си избере уреда за конкретните условия, умения, желания, стилове и затова се предлагат толкова много продукти, което, съгласен съм, е малко объркващо за новите в спорта, но с малко повече каране и пробване на различен матерял, картинката се избистря