Извадки от сайта на РЗИ Бургас:
http://www.rzi-burgas.com/Vodi/profili%20na%20vodite%20za%20kapane%20str.2.htmДа му стане драго на човек да плажува по българското черноморие
Описание на степента и потенциалните източници на замърсяване:
За плажа "Червенка"
Канализационни зауствания на ВиК оператори
Канализационната система на с.Черноморец е смесена. Към момента има две зауствания на отпадъчни води без пречистване в Черно море - от клон на канализацията с разрешително за заустване на ВиК–Бургас, която зауства в залива „Вромос” на разстояние около 3-4 км. от централния плаж на гр.Черноморец и авариен изпускател на изградената канална помпена станция (КПС). Аварийният преливник на КПС е заустен в морето извън зоната за къпане на 160 метра североизточно от рибарския пристан и на около 2 км. от южния плаж на гр.Чернамарец.
Индивидуални зауствания
В района на плажа и зоната за къпане няма регистрирани индивидуални зауствания.
От вилно селище „Свети Никола” чрез канална помпена станция (КПС) отпадъчните води се заустват в канализацията на гр.Черноморец и се изпускат в морето без пречистване.
Отпадъчните води от някои хотелски комплекси се събират в изгребни ями и със специализиран транспорт се извозват до ПСОВ.
Дифузно замърсяване от населените места
Дъждовни канализации В района на плажа и зоната за къпане няма регистрирани зауствания на дъждовна канализация.
Битовите отпадъци от плажа и курортната зона се събират в контейнери, които се извозват периодично и не повлияват качествата на водите за къпане в зоната.
Дифузно замърсяване от земеделски райони
В района на зоната за къпане няма устия на реки, които да повлияват качествата на водите за къпане. В средата на плаж „Черноморец – юг” зауства дере (с координати N 42° 25' 38,4" Е 27° 38' 43,2"), в което се събират водите от прилежащите горски и ливадни терени. Същото попива в пясъка, поради което няма видимо заустване в морето.
В северния край на зоната за къпане има пристан за лодки. Същият е регистриран в ИАРА-Бургас. Лодкостоянката е извън зоната за къпане. Периодично се проверява за видимо замърсяване на водите.
Действия за предотвратяване на замърсяване
Извод: Основен замърсител на водите в зоната за къпане е канализацията на гр.Черноморец и най-вече канализацията и съоръженията за пречистване на отпадъчни води от сградите на вилна зона „Червенка”. Проблемите са създадени поради голямото строителство, което е извършено през последните години, без да има съответното изграждане на канализация и възможности за пречистване на водите.
Разположения до зоната за къпане пристан за лодки при определени условия ( свързани с експлоатацията на лодките, морски течения и други) може да окаже влияние върху качеството на водите за къпане.
При дъждовно време водата от прилежащите терени, която не попада в дъждовната канализация на в.з.Червенка, се стича свободно към плажната ивица и зоната за къпане. Същата може да окаже влияние върху качеството на водите, в зависимост от натоварването и с отпадъци.
За плажа "Златна рибка"
Канализационни зауствания на ВиК оператори
В района на плажа и зоната за къпане няма регистрирани канализационни зауствания.
Част от отпадъчните води от гр.Созопол и съседните курортни територии, се заустват без пречистване в района на пристанище Созопол.